Již několik let se objevují snahy o zřízení poutní cesty Jana Husa z Čech do Kostnice. Cílem iniciativy zúčastněných měst a historiků je tímto způsobem připomenout českého učence Jana Husa.
Cesta Jana Husa zve poutníky k několikadennímu putování přírodou. V dnešní uspěchané době je to ideální příležitost k meditaci a odpočinku. Trasa nabízí rozmanitá setkání s místy, která si zachovala svůj malebný ráz, čistou přírodu a klidnou atmosféru. Výchozím bodem trasy je Betlémská kaple v Praze. Pokračuje přes Českou republiku až k německým hranicím. Přes Norimberk kopíruje trasu významné středověké obchodní stezky, takzvané Zlaté cesty. Poutní cesta končí v Husově domě v Kostnici.
Putovní výstava ukazuje zajímavosti
V posledních letech již tuto trasu prošlo mnoho poutníků. Vznikly zajímavé aktivity, které posílily vazby mezi městy na trase. Jednou z nich je německo-česká putovní výstava, která představuje pohádková místa na trase. Nabízí všem, kteří se nemohou vydat na cestu pěšky, možnost objevovat tajemná zákoutí německé a české krajiny.
Putovní výstava vznikla a byla financována v rámci projektu EU "Hussens Reise - Plzeňský kraj a Horní Falc" v přeshraniční spolupráci mezi Českou republikou a Svobodným státem Bavorsko. Na realizaci projektu se podílela nejen Plzeňská regionální rozvojová agentura, Spolek Via Carolina - Zlatá cesta z Bärnau, ale také české a německé obce podél trasy.