Svatováclavské městské střelecké slavnosti

Střelba historickou kuší
schedule
Sobota 28. září 2019 od 11.00
Sobota 28. září 2019 do 00.00


Svatováclavské střelecké slavnosti ve střelbě historickou kuší 2019
Tento rok se uskuteční jedenáctý ročník Svatováclavských střeleckých slavností ve střelbě historickou kuši. Soutěž se uskuteční dne 28. září 2019 na parkánu českobrodských hradeb v Šafaříkove ulici a to od 11.00 hod.
Soutěž je určena výhradně pro střelce z historických kuší a ručnic a to zcela v duchu střeleckých slavností pozdního patnáctého věku v Čechách, tedy době poděbradské a jagellonské.
Zahájení střeleckých slavnosti proběhne v 11.00 hod. a to slavnostní přísahou střelců. Hned po přísaze začíná samotné soutěžní klání ve střelbě.
Soutěž pro střelce z kuší je rozdělena do tří částí. V prvním kole střílí všichni přihlášení střelci a to dvanáct ran na vzdálenost dvaceti pěti metrů na terč o průměru 40 cm. Ve druhém kole střílí šestice nejlepších střelců z prvního kola a to každý čtyři rány na trámek, kde je účelem zasáhnout vnitřní siluetu přesýpacích hodin na něm namalovaných. Do třetího finálového kola se dostávají tři nejlepší střelci z předchozího kola. Střílí se v sedě na malovaný terč, každý střelec po jedné ráně. Soutěž samotná je ještě doplněna o kategorii Přesná replika středoevropské gotické kuše, kdy tito střelci, kteří splňují tato přísná pravidla, střílí ve vylosovaném pořadí na siluetu ptáka.
Střelecké slavnosti jsou doplněny o zajímavý doprovodný program, tak jak tomu bylo i v minulosti. S bojovou ukázkou se přestaví městská hotovost, střelci z ručnic. Dále dobová hudba, představení loutkového divadla, různé řemeslné dílny či středověká kuchyně. Tradičně bude program zaměřen jak jinak na vývoj střelectví, kde se dozvíte mnoho zajímavostí o vývoji jak střelných tak palných zbraní. Pro mladší návštěvníky bude přichystána možnost si vystřelit z malé kuše. V neposlední řadě se můžete občerstvit v krčmě U vola.
Návštěvník střeleckých slavnosti v Českém Brodě, může spatřit celou řadu různých středověkých kuší v akci a seznámí se s různými typy zařízení pro jejich napínání, jakož i s různými typy hrotů a šipek a dalším souvisejícím příslušenstvím. To vše jak na statické ukázce, tak samozřejmě i přímo v akci. Veškeré dění je komentováno pritschenmeisterem, tedy středověkým spíkrem, který celé střelecké slavnosti uváděl a vtipně komentoval.
Navštivte na svatého Václava českobrodské hradby a podpořte naše brodské střelce. Ti poměří své střelecké umění se střelci z celé republiky, ale i ze zahraničí. Tímto jste srdečně zváni, neboť určitě stojí za to nasát atmosféru střeleckých slavností pozdního patnáctého věku v jedinečném prostoru za českobrodskými hradbami.
Za podpory města Český Brod pořádá Guardia Broda Bohemicalis a Bratrstvo střelcuóv miesta Český Brod
Broda hrrr a kuším zdar!

Střelecké slavnosti zahajují v 11.00 slavnostní přísahou všech střelců a po přísaze soutěžní střelba začíná. Soutěž pro střelce z kuší je rozdělena do tří částí, kdy v prvním kole střílí všichni přihlášení dvanáct ran na vzdálenost dvaceti pěti metrů na terč o průměru 40 cm, do druhého kola se dostává šest nejlepších z kola prvního a střílí čtyři rány na přesýpací hodiny – trámek, třetí kolo střílí tři nejlepší ze střelby na trámek a to vsedě na stoličce po jedné ráně na malovaný terč.

Soutěž je určena výhradně pro střelce z historických kuší a ručnic a to zcela v duchu střeleckých slavností pozdního patnáctého věku v Čechách, tedy době poděbradské a jagellonské.
Samotná soutěž je doplněna o zajímavý doprovodný program tak jak tomu bylo i v minulosti.
Uvidíte střelce z kuší a ručnic v akci a dozvíte se mnoho zajímavostí o vývoji střelných a palných zbraní. Spatříte boj městské hotovosti, představí se dobová hudba, uvidíte představení loutkového divadla určeného pro nejmenší návštěvníky a v neposlední řadě se můžete občerstvit v krčmě U vola.
Ten, kdo navštíví střelecké slavnosti v Českém Brodě, uvidí celou řadu kuší v akci a seznámí se s různými typy zařízení pro napínání kuše, používanými šipkami a samozřejmě i s dalším příslušenstvím s kušemi souvisejícím. To vše jak na statické ukázce, tak v akci. Připravena budou i některá řemesla, polní kuchyně a samozřejmě již zmiňované občerstvení v krčmě U vola.
Za podpory města Český Brod pořádá Guardia Broda Bohemicalis a Bratrstvo střelcuóv miesta Český Brod, http://www.brodahr.cz/

Pošlete to dál
Řekněte to vašim kamarádům

Kalendář akcí

Všechny akce